One Direction

One Direction – brytyjsko-irlandzki boysband. W jego skład wchodzą Liam Payne, Harry Styles, Louis Tomlinson, Zayn Malik i Niall Horan. W VII brytyjskiej edycji programu X Factor zajęli trzecie miejsce. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Syco Music.

Debiutancki singiel One Direction „What Makes You Beautiful” został wydany 11 sierpnia 2011 roku. Singiel zadebiutował na UK Singles Chart jako numer pierwszy 18 września 2011 roku i stał się najszybciej sprzedającym singlem roku ze sprzedanymi 153 965 kopiami. Ich drugi singiel „Gotta Be You” wyszedł 13 listopada 2011 roku i zajął miejsce trzecie. Ich debiutancki album Up All Night miał premierę 21 listopada. Album znalazł się na drugim miejscu UK Albums Chart ze sprzedanymi 138 631 kopiami. Album ten stał się najszybciej sprzedającym się albumem na UK Albums Chart w 2011 roku. Zostało sprzedanych 369.382 egzemplarzy w pierwsze cztery tygodnie po premierze. ‚Up All Night’ stał się najszybciej sprzedającym debiutanckim albumem w Wielkiej Brytanii w 2011 roku. W dniu 16 grudnia okazało się, że album został 27 najlepiej sprzedającym się albumem 2011 roku w ciągu trzech tygodni sprzedaży.

Historia

2010: X-Factor

W 2010 roku Niall Horan, Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles i Louis Tomlinson przyszli na castingi osobno, ale nie dostali się do następnego etapu jako soliści. Jeden z jurorów, Simon Cowell zaproponował, aby połączyć ich w zespół, więc zakwalifikowali się do grupy „Group”. Jako jedyni z grupy Simona Cowella dotrwali do finału. Zajęli trzecie miejsce za Rebbecą Ferguson i Mattem Cardle. Utwór „Forever Young”, który miał stać się ich singlem po wygraniu programu mimo ich przegranej został wydany w internecie. Mimo tego, że nie wygrali, Simon Cowell postanowił podpisać z nimi kontrakt, choć była to nagroda dla głównego wygranego.

2011: Up All Night

Po wzięciu udziału w brytyjskiej edycji X-Factor podpisali kontrakt na 2 miliony funtów z wytwórnią Syco Music. One Direction i dziewięciu innych uczestników X-Factor wzięli udział w trasie koncertowej X-Factor Live Tour, która trwała od lutego do kwietnia 2011 roku. Następnie zaczęli pracę nad swoim debiutanckim albumem z Savanem Kotechą, a 11 września wydali debiutancki singiel „What Makes You Beautiful”. Dotarł on do szczytu listy UK Singles Chart, sprzedając się w pierwszym tygodniu w 153965 ilości kopii. 13 listopada ukazał się ich drugi singel, zatytułowany „Gotta Be You” który uplasował się na trzeciej pozycji na brytyjskiej liście przebojów. Tydzień po wydaniu singla został wydany ich debiutancki album Up All Night. Podczas nagrywania materiału na płytę grupa współpracowała także z RedOne, Ed Sheeran, Rami Yacoub, Kelly Clarkson, Steve Mac, Toby Gad, Carl Falk. Według Metacritic album zdobył „generalnie pozytywne opinie od krytyków muzycznych”. Zadebiutował na drugiej pozycji na liście UK Albums Chart dzięki sprzedanej 138,631 ilości kopii i stał się najszybciej sprzedawanym albumem w 2011 roku w Wielkiej Brytanii. Płyta była także szesnastym najlepiej sprzedającym się albumem w UK Albums Chart w 2011 roku, z 468,000 liczbą sprzedanych egzemplarzy[11].

W dniu 26 września One Direction ogłosili trasę koncertową po Wielkiej Brytanii trwającą od grudnia 2011 do stycznia 2012. Bilety na trasę zostały wysprzedane w ciągu kilkunastu minut od ich publikacji. 9 listopada ogłosili również, że odbędą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych wraz z grupą Big Time Rush od lutego do marca 2012.

One Direction podpisali w Stanach Zjednoczonych kontrakt z wytwórnią płytową Columbia Records. Album pierwotnie miał zostać wydany w Ameryce Północnej w dniu 23 marca, ale został wydany tam z tygodniowym wyprzedzeniem, a Columbia Records skomentowała to tak: „Ze względu ogromnego popytu albumu przez fanów, ich debiutancki album ukaże się o jeden tydzień wcześniej w dniu 13 marca 2012″. Singel „What Makes You Beautiful” został wydany 14 lutego 2012 roku w Stanach Zjednoczonych. Stał się najwyższym debiutem brytyjskiego artysty od 1998 roku na liście Billboard Hot 100. Zadebiutował tam na 28 miejscu. Tydzień później grupa promowała album w Today Show w Rockefeller Center. 21 marca 2012 Up All Night dotarł do pierwszego miejsca na liście Billboard 200, sprzedając się w pierwszym tygodniu w ilości 176.000 egzemplarzy, a One Direction stali się pierwszą brytyjską grupą, której pierwszym album debiutował na pierwszym miejscu w Stanach Zjednoczonych. 31 marca grupa wykonała singel „What Makes You Beautiful” podczas Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2012. 7 kwietnia wystąpili w programie Saturday Night Live, a także pojawili się w epizodzie serialu iCarly, zatytułowanym „iGo One Direction” który wyemitowany tego samego dnia.

W sierpniu 2013 roku odbyła się premiera filmu One Direction: This Is Us opowiadającego o historii grupy.

Od 2014: Where We Are Tour

W 2014 boysband nagrał kolejny film. Produkcja pt. Where We Are została nagrana podczas koncertu, który odbył 28 i 29 czerwca w Mediolanie w ramach trwającej trasy Where We Are Tour

Członkowie zespołu

  • Harry Edward Styles (ur. 1 lutego 1994 w Holmes Chapel w Wielkiej Brytanii).
  • Liam James Payne (ur. 29 sierpnia 1993 w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii).
  • Louis William Tomlinson (ur. 24 grudnia 1991 w Doncaster w Wielkiej Brytanii).
  • Niall James Horan (ur. 13 września 1993 w Mullingar w Irlandii).
  • Zayn Javadd Malik (ur. 12 stycznia 1993 w Bradford w Wielkiej Brytanii).

 

Nagrody i nominacje

Rok

Ceremonia Kategoria Rezultat
2014 MTV EMA Najwięcej Fanów Wygrana
2014 MTV EMA Najlepszy Występ na Żywo Wygrana
2014 MTV EMA Najlepszy wykonawca pop Wygrana

Bambi

rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Pop International Wygrana

The BRIT Awards

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 What Makes You Beautiful Best British Single Wygrana

BBC Radio 1 Teen Awards

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 Up All Night Best British Album Wygrana
One Direction Best British Music Act
One Thing Best British Single

JIM Awards

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Beste nieuwkomer – internationaal (Best Newcomer – International) Wygrana

MTV Awards

MTV Europe Music Awards

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Best European Act nominacja
Best New Act Wygrana
Best UK & Ireland Act
Biggest Fans

MTV Video Music Awards Brazil

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Artista internacional (International Artist) Wygrana

MTV Video Music Awards

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Best New Artist Wygrana
What Makes You Beautiful Best Pop Video
Most Share-Worthy Video

TRL Awards

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Best Fans nominacja

Nickelodeon Kids’ Choice Awards

Nickelodeon Kids’ Choice Awards Argentina

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Artista o grupo internacional (Artist / Group International) nominacja
What Makes You Beautiful Canción favorita (Favorite Song) Wygrana

Nickelodeon Kids’ Choice Awards Brazil

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Artista Internacional Favorito (Favorite International Artist) Wygrana

Nickelodeon Kids’ Choice Awards Mexico

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Artista internacional (International Artist) Wygrana
What Makes You Beautiful Canción favorita (Favorite Song)

Nickelodeon Kids’ Choice Awards UK

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Favorite UK Band Wygrana
Favorite UK Newcomer

Teen Choice Awards

Rok Nominacja Kategoria Rezultat
2012 One Direction Choice Music: Breakout Group Wygrana
Choice Summer Music Star: Group
What Makes You Beautiful Choice Music: Love Song

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>